Rekuperacja

Rekuperacja to zaawansowany system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, który zapewnia wymianę powietrza w domu przy jednoczesnym minimalizowaniu strat ciepła. Sercem tego systemu jest centrala wentylacyjna, która przez całą dobę dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń mieszkalnych, takich jak pokoje, a jednocześnie usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń takich jak łazienki, kuchnie, garderoby, pralnie czy spiżarnie.

Kluczowym elementem centrali jest wymiennik ciepła, przez który przepływają strumienie świeżego i zużytego powietrza. Te strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, co zapewnia higieniczność procesu. Ciepło z zużytego powietrza jest przekazywane do strumienia świeżego powietrza, ogrzewając je do temperatury niemalże pokojowej, bez konieczności użycia dodatkowej nagrzewnicy. Dzięki temu procesowi rekuperacja znacznie zwiększa efektywność energetyczną systemu wentylacyjnego, redukując koszty ogrzewania.

Rekuperacja nie tylko przyczynia się do oszczędności energetycznych, ale także poprawia jakość powietrza w domu. System ten usuwa zanieczyszczenia, wilgoć i zapachy, dostarczając jednocześnie świeże, filtrowane powietrze. Dzięki temu wnętrze domu jest zdrowsze i bardziej komfortowe dla jego mieszkańców.

Zalety rekuperacji

Zmniejszenie kosztów budowy stanu surowego i dodatkowa przestrzeń

Instalując system rekuperacji możesz zrezygnować z budowy niektórych kominów! Znacząco redukuje to koszty budowy, zmniejsza ilość obróbek dekarskich i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniach. Ponadto, część okien możesz wykonać w systemie stałych szkleń, które zwykle są tańsze, wpuszczają więcej światła ale przede wszystkim są cieplejsze niż okna otwierane.

Brak wilgoci, grzybów i pleśni

Nowoczesny Inwestor chce wybrać dla swojego domu najlepsze materiały, systemy i produkty. W pogoni za jak najlepszymi parametrami energetycznymi i wysoką szczelnością budynku nie można zapomnieć o jego prawidłowej wentylacji. Dom ocieplony styropianem, pianą PUR, posiadający szczelne okna, w praktyce “nie oddycha”. Jeżeli temat wentylacji nie zostanie potraktowany wystarczająco poważnie, kwestią czasu będzie pojawienie się na ścianach wilgoci i pleśni.

Inną sprawą jest sprawa inwestowania w drogą, szczelną, stolarkę okienną, która przy tradycyjnej wentylacji musi być wyposażona w nawietrzniki a okna powinny być uchylane – w tej sytuacji owe ciepłe okna tak czy inaczej wpuszczają do domu sporą ilość chłodu a montaż wysokiej klasy stolarki traci sens.

Lepsze samopoczucie

Koniec z zaduchem w sypialni po nocy! Ciągła wentylacja pokoi oznacza lepszy sen i wypoczynek dla wszystkich domowników. Umysły osób śpiących w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach w ciągu dnia pracują nawet o 20% wydajniej – śpij dobrze i odkrywaj swoje nowe możliwości!